2013. május 31., péntek

Kell-e vessző a megszólításban?

Elkezdtem ma írni egy levelet "Szia Gergő!" megszólítással. Mikor a végére értem, és átnéztem, észrevettem, hogy az Outlook helyesírás-ellenőrzője zöld hullámos vonallal aláhúzta a megszólításomat, és azt írta a jobb kattintásra felugró ablakba, hogy "A mondatszó önálló mondat, ezért ebben az esetben vesszőt írunk utána: Szia,"
Belegondolva igazat kellett adnom a segédeszköznek, annak ellenére, hogy eddig soha nem írtam vesszőt erre a helyre.
Kicsit utánajárva a dolognak, a következőkre jutottam.
Szükséges-e vesszőt tenni az üdvözlésben, levelek kezdeteként használt köszönés és megszólítás közé? Például: Szia, Kati! 
Az ilyen üdvözlések helyesírása valóban problematikus: a köszönés ugyanis önálló tagolatlan mondatként kapcsolódik a megszólításhoz, amely önmagában szintén alkothat tagolatlan mondatot. A helyes írásmód ezért a köszönést és a megszólítást vesszővel elválasztó változat (A magyar helyesírás szabályai. 254. szabálypont), mivel pragmatikai szempontból azonban ezek az elemek együttesen valósítják meg az üdvözlés, a kapcsolat megnyitásának beszédaktusát, a hétköznapi írásgyakorlatban szerepet kap a vessző nélküli változat is. Forrás
Itt a hivatkozott szabálypont is:
254. A mondat elején vagy végén álló megszólítást vesszővel választjuk el a mondat többi részétől: Gyerekek, nézzétek csak! Nagyon vártalak már, édes fiam. Stb.
Ezek után szerintem illik oda a vessző, bár akinek így nem tetszik, az mondhatja, hogy azért nem írja ki, mert pragmatikai szempontból ezek az elemek együttesen valósítják meg az üdvözlés, a kapcsolat megnyitásának beszédaktusát. :)

2013. május 30., csütörtök

Hány százalékot nyerünk a kapott utalványunkkal?

Mekkora is az árengedmény egy később levásárolható utalvánnyal? Vajon hány százalékot nyertünk, ha ilyet kaptunk?
Legyen a példa a következő: egy 100 forint értékű áru megvásárlása után kapunk egy 20 forintos utalványt, amit legközelebb válthatunk be, bármekkora összegű vásárlásnál.

Első látásra úgy tűnik, hogy a 100 forintos áruhoz 80 forintért jutottunk hozzá, azaz 20%-os engedményben volt részünk. De nézzük meg, mit tudunk csinálni a 20 forintos utalvánnyal!
Ha el tudjuk adni árában, akkor tényleg 20% volt a kedvezményünk.
Ha viszont felhasználjuk legközelebb, akkor nyilván attól függ a kedvezmény mértéke, mennyit költünk másodjára. Ha csak magát az utalványt vásároljuk le, akkor járunk a legjobban; ilyenkor a látszólagos engedményt így számíthatjuk ki:
E = 1 −  100  = 0,166
100 + 20

Ez pedig kb. 17%-ot jelent.

Update 2013.07.25.
A SPAR ma kezdődő akciójában 5000 Ft-onként kaphatunk 500 Ft-os utalványt, amit a következő hetekben 5000 Ft feletti vásárlás után válthatunk be. Itt látszólagos engedmény maximuma (ha mindkét esetben pontosan 5000 Ft-ért vásárolunk):

E = 1 −  10000  = 0,047
10000 + 500

Tehát ez még 5% sincs, miközben elköltöttünk több, mint tízezer forintot.

Általános esetben az engedmény kiszámolása így fest:

E = 1 −  ennyit fizetünk ki összesen
ennyi értéket kapunk a pénzünkért